SIMPLY JOGA - BLOG
Wheel joga je zábavný cvičebný systém, pri ktorom sa používa pomôcka, tzv. joga wheel, alebo koleso na jogu. Ide o tvrdý, dutý kruh.
Kruh vznikol v USA v roku 1978. Prvý wheel bol vyrobený ručne a jeho autorom bol Guru Sri Dharma Mittra z New Yorku. Testoval ho dlhé roky na sebe, na svojich študentoch a až jeho syn Yogi Varuna ho predstavil svetu, následne sa začal aj predávať. Sri Dharma Mittru nadchla schopnosť joga wheelu rýchlo a bezpečne odblokovať a natiahnuť hrudnú časť chrbtice a zároveň uvoľniť spodnú časť chrbta.
Kruh sa vyrába v rôznych prevedeniach, ktoré sa líšia v závislosti od výrobcov. Odlišujú sa najmä použitým materiálom pri výrobe, pričom dominuje plast, drevo a korok. Priemer kruhu je cca 32 cm, šírka kruhu je cca 12 – 13 cm. Samotná váha kruhu je relatívne nízka (v rozpätí 1,2 – 1,5 kg), pričom nosnosť kruhu je vysoká (150 – 250 kg).
Joga wheel je určený takmer pre každého, akurát pri klientoch so zvláštnymi potrebami je vhodná úprava cvičenia (ide najmä o ľudí s ochoreniami pohybového systému, s vysokým krvným tlakom, seniori, deti a dorast..).
Kruh na jogu nájde využitie v rámci rehabilitácie, na skupinových i individuálnych hodinách, pre domáce použitie. Poslúži najmä na masáž, natiahnutie, uvoľnenie, posilnenie alebo ako balančná pomôcka.
Čím sa joga wheel líši od iných pomôcok?
Pomôcok pre masáž tela je v dnešnej dobe množstvo. Od ježkov, masážnych loptičiek, po rollery a ďalšie špeciálne pomôcky, všetky však majú jedno spoločné – slúžia výlučne na masáž, a pokiaľ sa chceme zbaviť bolesti a problémov s pohybovým systémom, musíme použiť aj iné pomôcky. Pre natiahnutie svalstva musíme vydržať v pozícii staticky aspoň 15-30 sekúnd. Ak chceme pôsobiť na spojivové tkanivá, mobilizovať kĺby, alebo natiahnuť chrbát, musíme zvýšiť výdrž na 3-5 minút. Ak si zoberieme za vzor hrudnú časť chrbtice, k jej natiahnutiu je štandardne nevyhnutná intenzívna práca svalstva takmer celého tela, čím sa dlhá výdrž v pozícii stáva extrémne náročnou, pre niekoho až nemožnou.
Pri použití joga wheelu sa tento proces výrazne zjednodušuje a takmer každý je schopný bezbolestne natiahnuť svoju hrudnú časť chrbtice a súbežne udržať vzpriamenú krčnú chrbticu.
Joga wheel nám ponúka tieto možnosti:
Čo som o joga wheele zistila počas mojej praxe?
Ak máte sedavé zamestnanie, trpíte bolesťami chrbta z preťaženia, alebo naopak športujete, ale silové a vytrvalostné športy zanechali stopu na Vašej ohybnosti, odporúčam Vám vyskúšať joga wheel. Nič z uvedeného Vás netrápi, ale máte radi nové výzvy a chcete zostať pri joge? Tak odporúčam vyskúšať joga wheel tiež! Určite neoľutujete! S touto pomôckou sa dá zažiť kopec zábavy. Podľa spôsobu použitia dokáže joga wheel pozíciu uľahčiť, alebo naopak sťažiť. Pomôže nám k väčšej mobilite, ohybnosti, ale zároveň precvičí aj našu koordináciu, silu a stabilitu. Ide o mimoriadne kreatívnu pomôcku, ktorá zmierňuje napätie svalov, uvoľňuje stuhnuté svaly a počas cvičenia premasíruje celé telo.
V mojej praxi sa joga wheel najviac osvedčil:
BOLESTI CHRBTA A JOGA WHEEL
Bolesti chrbta patria v súčasnej dobe k najčastejším zdravotným problémom v našej spoločnosti. Ide o vážny celosvetový, medicínsky, ekonomický a sociálny problém. Bolesti chrbta sú najčastejším dôvodom návštevy lekára a postihujú všetky vekové skupiny obyvateľstva, vrátane detí a adolescentov.
Bolesť je subjektívny zmyslový vnem, spojený s nepríjemným pocitovým zážitkom. Telo nám prostredníctvom bolesti signalizuje, že nám hrozí poškodenie. Bolesť je obranný mechanizmus pre telo a môže sa vyskytovať jednorazove (akútna), alebo opakovane (chronická).
Chrbtica zabezpečuje rovnováhu, ťažisko, držanie tela i správny postoj pri chôdzi. Chrbát nesie celú záťaž tela, ako keby všetko spočívalo na našich pleciach.
Na udržanie zdravého chrbta a na predchádzanie vzniku bolestí chrbta treba dodržiavať nasledovné postupy:
Pozície na joga wheele umožňujú posilňovanie, spružňovanie i naťahovanie chrbta. Zároveň celý chrbát pri cvičení príjemne premasírujú.
Najväčším prínosom joga wheelu je zjednodušenie otvárania hrudníka s následným prehĺbením dýchania. Podpora wheelu počas záklonových pozícií umožňuje bezpečnejšie cvičenie, výrazne znižuje riziko zranenia chrbta. Poskytuje úľavu pri stuhnutí chrbta. Pohyb na wheele v oblasti chrbta pôsobí tlakom na svaly pozdĺž chrbtice, pričom tento tlak je vnímaný ako príjemný, masážny, s možnosťou riadenia intenzity.
Cvičenie asán, ktoré vyžadujú koordináciu a rovnováhu je často spojené so strachom zo zranenia, zo zlyhania. Spája sa s nedôverou v seba samého.
Pri rovnovážnych pozíciách pracujeme s hlbokým stabilizačným systémom chrbtice, s koncentráciou i centrálnym nervovým systémom. Klientom pomaly, podrobne a názorne vysvetlíme, ako sa do pozície dostať, koľko v danej pozícii vydržať, ako v nej dýchať a ako sa nakoniec z pozície bezpečne vrátiť naspäť. Klienta nikdy nenútime do pozície - zo skúsenosti však viem, že pokiaľ postupne s asistenciou zdolávajú pozície klienti jeden po druhom, posilnený kolektívnym úspechom sa odhodlajú na náročnejšie pozície aj tí najbojazlivejší klienti. Ten úspech potom stojí za to!
V balančných pozíciách nezotrvávame dlho. Zotrvanie slúži skôr na prehĺbenie dychu, precítenie práce svalov a vybalansovanie, vyprecizovanie techniky a motoriky. Hra s ťažiskom tela dáva slobodu, aby pozícia bola vo finále pevná, stabilná, ale nie kŕčovitá. Nácvik balančných pozícií prinúti klienta k maximálnemu sústredeniu, vďaka čomu sa odpúta od starostí bežných dní, s ktorými na hodinu prišiel.
Práca lektora pri balančných pozíciách na joga wheele je náročnejšia, keďže potenciál klientov je rôznorodý a prístup musí byť individuálny. Tieto pozície väčšinou nacvičujeme po jednom v kruhu. Až po bezpečnom zvládnutí jednotlivých prvkov pristúpime k skupinovým cvičeniam týchto pozícii.
Napriek náročnosti predstavujú balančné pozície výrazné spestrenie hodiny wheel jogy, ktoré sa tešia veľkej obľube u klientov.
Každý človek má svoje hranice, čo sa týka fyzického pohybu. Máme rôzne predpoklady na úspešné zvládnutie jednotlivých pozícií, fyzické predispozície určujú naše hranice. Tie však nie sú absolútne nemenné a konečné.
V prípade asán, kde narážame na naše hranice sa nám núka joga wheel ako pomôcka, vďaka ktorej sa dokážeme posunúť v limitujúcej pozícii, hoci len o 1-2 milimetre... Musíme sa však striktne riadiť našim telom, načúvať a v prípade spolupráce nášho tela zotrvať v prehĺbenej pozícii. Nikdy nie za cenu bolesti! Pociťujeme iba mierne vykročenie z komfortnej zóny, ktoré prinesie želaný úspech. Snaha, ktorá bude odmenená.
V prehĺbeniach nám joga wheel poskytne potrebnú oporu pod nohou, pod rukou, pod trupom a povedie nás ďalej. Častokrát by sme sa do prehĺbenia bez pomoci nedostali, zdalo by sa nám, že naša prax stagnuje. Možno by sme siahli po chvíľke akceptácie bolesti, aby sme dosiahli vytúžený cieľ. To je však cesta k zraneniu, ktorá je neprípustná a ktorá by spôsobila prerušenie praxe a tým aj nášho vývoja.
V úspešnom prehĺbení zotrváme chvíľku, ktorú predýchame, vyplníme plným jogovým dychom. Samotný dych a psychická koncentrácia na dýchanie dopomôžu k uvoľneniu svalov. Takýmto spôsobom dokážeme malými krokmi posúvať hranice svojej praxe bezpečne a bez bolesti.
CORE. Jadro. Stred tela. Hlboký stabilizačný systém. Názvov je mnoho, funkcia týchto svalov je však vždy tá istá – udržať naše telo uvoľnené, pružné a pevné zároveň. Spolupráca svalov stredu tela je jedným z najdokonalejších systémov, aké príroda dokázala vymyslieť.
Do CORE je zaraďovaná skupina svalov, ktoré sa nachádzajú v oblasti brušnej dutiny – bránica, priečny sval brucha a krátke, no zato dôležité hlboké svaly chrbtice. Tieto svaly patria spoločne medzi tzv. posturálne svaly.
Čo sa deje, ak CORE nepracuje správne? Svaly stredu tela môžu mať zníženú aktivitu, ak nesprávne či nedostatočne dýchame, prípadne v dôsledku zlého držania tela (často práve v sedavom zamestnaní). Funkciu posturálnych svalov potom nahrádzajú pohybové svaly, ktoré sú následne zbytočne preťažované a pracujú neefektívne. Jednoducho povedané – začne nás bolieť chrbát. Klesá ochrana chrbtice a zvyšuje sa riziko úrazu (napríklad vyskočená platnička, zaseknutý nerv a pod.), panvové dno ochabuje a môžu sa objaviť problémy s inkontinenciou. Klesá aktivita orgánov v brušnej dutine (zápchy, zhoršené trávenie), ťažšie spracovávame stres (nevieme sa nadýchnuť z plných pľúc) a aj menšie problémy nás ľahko vyvedú z rovnováhy. Hlboké brušné svaly ochabujú a ploché bruško sa stáva minulosťou.
Čo robiť, aby sme mali pevný stred tela?
Na záver pár dôvodov, prečo pravidelne cvičiť a prečo práve wheel jogu:
POUŽITÁ LITERATÚRA
BARTŮŇKOVÁ, S. (2010). Fyziologie člověka a tělesných cvičení.
ENGAMMAROVÁ, B. (2018). Skoncuj s bolesťami chrbta za 6 týždňov.
NAJBRTOVÁ, J. (2019). Wheel Yoga. Školící manuál.
SILBERNAGL, S., DESPOPOULOS, A. (2004). Atlas fyziologie člověka.
STACKEOVÁ, D. (2012). Cvičení na bolavá záda.